Grupa kreatywna jest to grupa ludzi odpowiedzialna za prace kreatywną, czyli tworzenie pomysłów i koncepcji reklamy oraz całych kampanii reklamowych. Grupa kreatywna powinna tworzyć profesjonalne, nowatorskie i oryginalne projekty graficzne .
Dział kreatywny zwykle nie ma kontaktu z klientem dlatego pracownicy działu kreatywnego współpracują z działem obsługi klienta. Przygotowują oni wspólnie strategię kampanii reklamowej, spoty reklamowe, projektują ogłoszenia, ulotki, plakaty, teksty apeli reklamowych. Przy tworzeniu reklam kierują się informacjami zawartymi w tak zwanych creative brief, czyli założeniach kreatywnych, przygotowanych przez dział obsługi klienta. Osoby z działu kreatywnego najczęściej pracują przy pomocy swojej pomysłowości oraz komputera. Najpierw wymyślają co chcą stworzyć, później wykonują projekt graficzny na komputerze. Od grupy kreatywnej zależy, czy reklama okaże się oryginalna i skuteczna.
Grupa kreatywna składa się z:
-Creative Director (dyrektora kreatywnego) – zajmuje się on jakością oraz poziomem artystycznym reklam które są wykonywane w agencji reklamowej
-Art Director (dyrektora artystycznego) – jest on odpowiedzialny za projektowanie elementów kampanii reklamowej i nadzorowanie większości prac twórczych
-Copywriter (specjalisty ds. tekstów reklamowych) – jego zadaniem jest tworzenie apeli i tekstów reklamowych
Reklama kreatywna to reklama, która praktycznie nie korzysta z tradycyjnych nośników reklamy. Reklama ta stara się zaskoczyć odbiorcę swoim niekonwencjonalnym wyglądem.
Pomóc jej w tym może sam pomysł na reklamę, ale także jej nośnik. Nośnikiem takiej reklamy mogą być oczywiście tradycyjne nośniki takie jak radio, telewizja, plakat, itp. Lepiej jest jednak, gdy nośnik jest oryginalny, może to być ulica, chodnik, ruchome schody, budynek, lampa uliczna, okno budynku, słup ogłoszeniowy (nie chodzi tu o plakat powieszony na słupie tylko o to, że cały słup jest reklamą danej firmy, usługi bądź produktu). Reklama może być także osobną instalacją.
Często w takich reklamach wykorzystuje się coś co szokuje, przykuwa uwagę odbiorców np. widok krwi, drastyczne sceny, sceny które czasem budzą sprzeciw społeczeństwa. Są to np. zdjęcia całującej się zakonnicy z księdzem.
Nie wszystkie reklamy kreatywne szokują. Niektóre z nich starają się zaciekawić odbiorcę w inny sposób. Jedną z takich reklam jest reklama „Chupa Chups”. Przedstawia ona zdjęcie lizaka którego omijają mrówki. Odbiorca widząc tą reklamę zaczyna się zastanawiać dlaczego mrówki omijają Chupa Chupsa, okazuje się że lizak nie zawiera cukru, dlatego mrówki nie idą do niego.
W dzisiejszych czasach reklama kreatywna jest jedną ze skuteczniejszych reklam. Inne formy reklamy nie wzbudzają już takiego zainteresowania klientów jak kiedyś.