Pompy cieplne Blog

Ziemia zbiera energię cieplną wyemitowaną przez słońce. Energię tę, przy pomocy naszej pompy ciepła można zamienić na ciepło centralnego ogrzewania i emisję ciepłej wody użytkowej. Ciepło z gruntu pobierane jest przez czynnik chłodzący (który krąży w poziomym wymienniku ciepła) i dostarczane jest do pompy ciepla. Tam jego temperatura jest podwyższana i dalej wykorzystywana do ogrzewania i produkcji CWU.

Pompa ciepla pracująca w układzie studni głębinowych osiąga bardzo wysoki wskaźnik efektywności ze względu na wysoką temp. dolnego źródła (7-10°C). Warunkiem zastosowania pompy ciepła pracującej na podstawie wody głębinowej jest właściwy wydatek studni jak również jej skład fizykochemiczny.

W przypadku małego obszaru działki możemy wykorzystać pompę ciepła pobierającą energię z układu dwóch studni głębinowych. Przy pomocy pompy głębinowej pobierana woda ze studni czerpalnej przekazuje swoją energię do pompy ciepła po czym oddawana jest do drugiej studni – chłonnej.

Przykład rozwiązania dolnego źródła na bazie gruntu poprzez układ sond pionowych do głębokości około 200m (standardowo 120m). Ułożony w odwiercie wymiennik pionowy stanowi zamknięty obieg, w którym cyrkuluje niezamarzająca mieszanka – glikol – woda.
Pobrane ciepło jest zamieniane przez pompę ciepła na energię potrzebną do centralnego ogrzewania i produkcję ciepłej wody.

Spodnim źródłem dla pomp ciepła jest powietrze atmosferyczne lub powietrze wentylacyjne. Stosując ten system redukujesz koszty ogrzewania budynku i uzyskania ciepłej wody nie zanieczyszczając środowiska przyrodniczego.

Możliwość komentowania jest wyłączona.