Sprzedaż domen

Wygasłe domeny, tj. domeny których dotychczasowi właściciele zrezygnowali z przedłużenia abonamentu, cieszą się dużą popularnością nie tylko ze względów czysto marketingowych (często są to domeny o bardzo atrakcyjnych dla przedsiębiorców nazwach), ale też z punktu widzenia marketingu typowo internetowego. Domena o długiej historii jest już zazwyczaj odpowiednio oceniona przez Google – dominującą na rynku wyszukiwarkę, a to skutkuje jej pozycją w wynikach wyszukiwania i odpowiednio wysokim Page Rankiem strony.

Obydwa parametry mają bardzo istotne znaczenie, przede wszystkim dla firm i osób, którym zależy na wyraźnym zaznaczeniu swojej obecności w internecie: tworząc serwis internetowy bazujący na domenie o bogatej historii można znacznie zredukować koszty internetowej promocji.

Wygasłe domeny internetowe udostępniane są w puli domen do rejestracji, ale żeby taką domenę „upolować” należy przede wszystkim wykazać odpowiednią dozę zaangażowania i cierpliwości. Niezbędne jest bieżące śledzenie rynku domen, w tym tych wygasłych, i natychmiastowa reakcja w przypadku, gdy zwalnia się upatrzony adres.

Często najwygodniejszą opcją jest w tym przypadku skorzystanie z usługi wyspecjalizowanego pośrednika, który dysponuje środkami pozwalającymi na bieżący monitoring zajętych i zwalnianych (wygasłych) domen.
Dzisiaj, domeny wykupione w celach spekulacyjnych, trafiają często do puli domen wygasłych, a ich odzyskiwanie stało się jedną z kolejnych specjalizacji na rynku usług internetowych.
Wygasłe domeny są łakomym kąskiem biznesowym. Kwestiami związanymi z ich wyszukiwaniem i rejestracją, a także utrzymaniem posiadanych domen, zajmują się już nie tylko firmowi informatycy, ale też często działy marketingu czy specjalnie wynajęte w tym celu firmy.
Zarządzanie domenami stało się więc, pewnym sensie, działaniem biznesowym i marketingowym.

Możliwość komentowania jest wyłączona.