Projektowanie matrycy

Odlewy kokilowesą powszechnie wykorzystywane wszędzie tam, gdzie potrzebna jest forma wielokrotnego użytku. W wielu przypadkach odlew ma posłużyć do wyprodukowania setek a nawet tysięcy egzemplarzy danego produktu. Taka forma najczęściej jest łączona z technologią ciśnieniowego wypełniania. Dzięki temu element po odlewie uzyskuje wysoką jakość i tym samym wymaga stosunkowo małej obróbki mechanicznej. Formy te wykorzystywane są też przy odlewach metalowych, jak i z tworzyw sztucznych.

odlewy są najczęstszą formą wstępną obróbki metali. Wykorzystuje się je przy każdym stopie stosując tylko różne technologie wypełniania formy. Pomimo opinii panującej wśród osób nie mających kontaktu z technologiami hutniczymi, aluminium na przykład jest materiałem niezmiernie ciężkim w obróbce termicznej. Wymaga się przy nim stosowania technicznie drogiego odlewu ciśnieniowego. Przy stopach metali ciężkich można stosować proste i tradycyjne technologie wylewu grawitacyjnego.

Omodelowanie odlewnicze jest procesem wykonywanym przez specjalistów, najczęściej inżynierów, mającym na celu stworzenie projektu formy odlewniczej. Zakłada on nie tylko odpowiednie rozrysowanie kształtu, ale także opisuje konieczność zastosowania odpowiednich rodzajów materiałów. Ponieważ trzeba wiedzieć, że wszystko z czego się wykonuje formy reaguje na temperaturę w jakich dokonywany jest odlew. Dlatego przy projekcie trzeba przewidywać skurczenie lub rozkurczenie pionowych ścian.

Odlewy kokilowe najczęściej wykorzystywane są podczas pozyskiwania dużych ilości odlewów. Charakteryzuje się tym, że kokila umieszczona jest na maszynie odlewniczej, dzięki której może szybko i sprawnie otwierać się w celu wyjęcia gotowego odlewu. Jednak odlewy tego rodzaju są nieprecyzyjne, jeśli chodzi o zachowanie kształtu. Dodatkowo wymagają obróbki zewnętrznej, która pozbędzie się skrawków powstałych w procesie odlewania. Zaletą jest to, że elementy odlewnicze mogą mieć dużą wagę.

Odlewanie formy z wykorzystaniem metali takich, jak aluminium nie jest procesem prostym, między innymi dlatego, że wymaga zaawansowanych technologii. Odlewy grawitacyjne nie mogą być stosowane przy aluminium, między innymi dlatego, że w gotowej masie powstaną bąbelki powietrza. Tym samym gotowy produkt nie będzie miał ani odpowiednich właściwości, ani może nie mieć także pożądanego kształtu. Dlatego też stosuje się je głównie przy odlewaniu form z metali ciężkich.

Możliwość komentowania jest wyłączona.