Jastrzębia Góra – wspaniała miejscowość

Przeważnie w latach 30 odwiedzali Jastrzębią Górę turyści ze stolicy dowcipnie określanych mianem „Nowej Warszawki”. Wysoki brzeg morski jest w tym miejscu przeszkodą w dojściu na plażę, stąd już Osmołowski zaplanował wybudowanie baszty Światowit z windą wewnątrz.

Jastrzębia Góra jest jedną z najpiękniejszych miejscowości wypoczynkowych w całej Polsce. Miejscowość letniskowa położona jest na północno-zachodnim krańcu Kępy Swarzewskiej, w administracyjnej granicy Władysławowa, 8 kilometrów na zachód od jego centrum. pojęcie Jastrzębia Góra pochodzi od najwyższego wzniesienia na Kępie Swarzewskiej Jastrzębia Góra-wschodnia (67,8 mnpm), 3 kilometry na wschód pomiędzy Rozewiem a Chłapowem.

liczba turystów przyjeżdżających do Jastrzębiej Góry stawia miejscowość wypoczynkową w elicie Polskich miejscowości nadmorskich. Jastrzębia Góra metrykalnie jest bardzo młoda, więc nie wiele jest tu zabytków. Rekompensują to jednak walory krajobrazowe miejscowości położonej na wysokim klifowym wybrzeżu. Jednym z głównych i najpiękniejszych miejsc spacerowych Jastrzębiej Góry jest promenada Światowida. Promenada Światowida kończy się na skraju klifu. Kiedyś znajdowała się tu winda.

Właścicielem wschodniej części Jastrzębiej Góry był gospodarz z Tupadeł (Dettlaff). Powstaje współka „Jasne Wybrzeże”, która następnie sprzedaje poparcelowane działki. W przewodniku turystycznym z 1934 roku wymienia się kilkadziesiąt willi (między innymi „Morskie Oko”, „Pilica”, „Jasna”). Jasne Wybrzeże zostało formalnie przyłączone do Jastrzębiej Góry w 1937 roku. Pod koniec lat 30 tych w Jastrzębiej Górze wypoczywało około 700 {turystów|wczasowiczów].

W latach XX inżynier Osmołowski postawił w Jastrzębiej Górze siedem willi. Najwspanialszy dom zdrojowy „posiadał 53 pokoje i basen z morską wodą”. W 1945 roku wysadzony przez Niemców, po wojnie został odbudowany (imiennik poprzedniego). Obok stoi willa „Mewa”, która przeznaczona była dla marszałka Józefa Piłsudskiego. Podobny rozwój zanotowała wschodnia część Jastrzębiej Góry – „Jasne Wybrzeże” (na wschód od Drogi Rybackiej).

Możliwość komentowania jest wyłączona.