Nalewka – o staropolskim sposobie sporządzania nalewek . Zawarte na stronie instrukcje są zaczerpnięte z książki „Sztuka pędzenia wódki i likierów”, wydanej w 1809r. w Krakowie, autorstwa A. Piątkowskiego. Zawiera również znakomite i sprawdzone przepisy na nalewki domowe.
Lektura zawartych tu receptur i instrukcji umożliwi i ułatwi przyrządzenie tradycyjnym sposobem wyśmienitych staropolskich nalewek. Dzięki ogromnemu wyborowi receptur łatwo odnaleźć wśród nich odpowiednią dla siebie. Dla przykładu nalewka z aronii ma w serwisie swoje miejsce gdzie można się zaznajomić z kilkoma sposobami na jej wytworzenie oraz odkryć zdrowotne czynniki jej spożywania.
Narzędzia przydatne do przygotowania nalewki to głównie alembik do destylowania, alembik do infuzji, kociołek do przyrządzania nalewek, dwa lejki – jeden szklany i jeden blaszany oraz kilka przydatnych pozostałych narzędzi takich jak flasze, butelki, lewarek do ściągania nalewki, panew wybielona do gotowania syropu, alembik szklany. Ich posiadanie sprawi, iż wszystkie planowane operacje przy wytwarzaniu nalewki przebiegną doskonale.
Aby móc przyrządzić praktycznie każdą najbardziej nawet wyszukaną nalewkę należy przygotować materiały do wyrobu nalewki. Głównie będą to: koniak, korzenie aromatyczne, rośliny kwiaty i owoce oraz spirytus i wódka.
Dobre zrozumienie operacji zachodzących podczas procesu wytwarzania nalewki zagwarantuje właściwie ich przeprowadzenie. Główne operacje to: destylacja, farbowanie, filtrowanie, infuzja czyli nalanie oraz mieszanie nalewki. Przed przystąpieniem do przygotowania nalewek wskazane jest przeczytanie opisu każdej z nich.
Gdy już dowiedzieliśmy się jak powinno wyglądać przygotowanie nalewki możemy zabrać się do jej wykonania wybierając jedną z ponad 100 przepisów na nalewki. Wybór jest naprawdę bardzo bogaty dzięki czemu każdy znajdzie przepis na nalewkę odpowiedni dla siebie.
Po pełne przepisy zapraszam na stronę www.nalewka.info.pl.
Nalewka wiśniowa
Ratafia owoców czerwonych (Ratafia de fruits rouges)
Ta nalewka składa się z wiśni, poziomek, porzeczek, gorzkich migdałów, malin, białego pieprzu i goździków.
Decydując się na przyrządzenie nalewki możemy zdecydować się na nalewkę ziołową, na przykład nalewka miętowa, czy nalewkę owocową, na przykład nalewka z pigwy.
Nalewka z pigwy
Ratafia pigwowa (Ratafia de coings).
W składzie tej nalewki znajdziemy owoce pigwy, cynamon, kwiat muszkatelowy, goździki, kolendrę, anyż i gorzkie migdały.
Nalewka z aroniiNalewka z aronii[/link]. Dojrzałe owoce aronii umyć, dodać cukier i przyprawy. Do zaczynu dodać spirytus i macerować w ciepłym miejscu 2 tygodnie, co kilka dni potrząsając naczyniem. Po tym czasie przefiltrować i przelać do butelek. Nalewka z aronii sporządzona tym sposobem powinna dojrzewać co najmniej przez 3 miesiące.