Jeszcze kilkanaście lat temu rolnictwo charakteryzowało się zupełnie innym typem oprawy sprzętowej. Wiele pracujących na polach maszyn było wykorzystywanych za pomocą domowego sprzętu. Miało to wpływ na tempo i jakość działalności, która z reguły służyła właścicielowi, rodzinie, a z rzadka nastawiona była a sprzedaż i zarobek.
Maszyny rolnicze, a przede wszystkim ciągniki , które są poniekąd motorem zmian, czerpią z dobrodziejstw techniki i ułatwiają pracę. Ważnymi ich cechami jest szybkość, ładowność, wytrzymałość, trwałość. Sprzęt powinien być na tyle sprawdzony i mocny, żeby jakakolwiek osoba obsługująca nie musiała tracić czasu na troskę o niego, przeglądy i ewentualne naprawy.
Tym bardziej będąc w Unii Europejskiej ważne są standardy wykonanej pracy, czy to w rolnictwie, czy pośród innych branż przemysłowych. Można śmiało powiedzieć, że inwestycja w poprawę zaplecza maszyn specjalistycznych, czy traktorów, powinna się zwrócić. Liderami w tej dziedzinie są firmy Farmtrac i Lamborghini.
Profesjonalny sprzęt rolniczy jednak pozwala na poprawę prędkości wydobywania inwentarza, czy to ziemniaków, czy zbóż. Tempo nierozerwalnie jest powiązane z zyskiem, ten zaś z dobrobytem osób parających się danym zajęciem. Im więcej roboczogodzin, im więcej przekopanych hektarów, tym większa szansa na rozwój gospodarczy.
Złym przeświadczeniem społecznym jest logika, która mówi, że rolnictwo wiąże się ze świadomością dawnych czasów, że na naleciałości okresu komunistycznego. Ta branża jak każda inna czerpie ze nowinek technologicznych i nie ma powodów, żeby czuć się gorszym na tle innych produkcji.
Jest to jedno z ważniejszych kryteriów, sprzęt który nie tylko pozwala na wykonywanie pracy, ale przede wszystkim ją przyspiesza i ułatwia. Idąc dalej w rozumowaniu sprzęt rolniczy wymaga ciągłego unowocześniania, dlatego co kilka lat każdego rolnika czeka szereg nowych inwestycji, które jednak bardzo szybko zwracają się w postaci zaoszczędzonego czasu na wykonywanie codziennych czynności.