Dlaczego przesyłki kurierskie coraz skuteczniej konkurują w branży doręczania paczek z, jak by się mogło wydawać, monopolistą na tym polu? W odróżnieniu od poczty, która kojarzy się z ogromną i zbiurokratyzowaną instytucją, firmy kurierskie stawiają na większą prostotę i nastawienie do klienta. O ile panie w okienkach na poczcie kojarzą się bardziej z urzędem, o tyle kurierzy mają dużo bardziej „ludzką twarz”.
Bezpieczeństwo przede wszystkim. Ta zasada powinna przyświecać wszystkim, którym powierzamy swoje przesyłki. Niestety nie zawsze jest to dla nich priorytetem. Dlatego największe firmy kurierskie, które mają na uwadze dobro klienta, dbają o bezpieczeństwo przewożonych ładunków. Starają się wręcz, aby ta cecha wysuwała się na pierwszy plan w ich usługach, wyprzedzając choćby cenę.
Jaki jest idealny profil pracownika, który zarabia na życie jako kurier? Przede wszystkim musi być dobrym kierowcą. Od jego umiejętności na tym polu będzie zależał czas dostawy, ale też, pośrednio, bezpieczeństwo. Także jego zdolności interpersonalne powinny stać na wysokim poziomie, aby klient czuł się właściwie obsłużony. Miła aparycja także ma znaczenie w tym zawodzie.
W zależności od rodzaju przesyłki, sprawą kluczową bądź też nie jest czas jej doręczenia. Niektóre ładunki mają tendencję do szybkiego psucia się, inne z kolei, np. umowy do podpisu, mają wartość jedynie w przypadku dostarczenia w konkretnym miejscu i czasie. W takim wypadku nie ma co polegać na zwykłych usługach pocztowych. Kurier będzie zdecydowanie pewniejszym rozwiązaniem, bowiem ma on rację bytu przede wszystkim w kontekście szybkiego działania.
Szczególnym rodzajem przesyłek są przesyłki międzynarodowe. Specjalizują się w nich firmy, które mogą pochwalić globalnym zasięgiem. Umożliwia im to optymalizację działań i zmniejszenie kosztów pojedynczej dostawy. Kluczowym zagadnieniem staje się tu jednak przeładunek. Od jego sprawności i precyzji zależą czas i bezpieczeństwo dostawy.