badania mikrobiologiczne.

Badanie zawartości cukru we krwi możne przydać się w diagnostyce cukrzycy, kwasu moczowego w diagnostyce dny moczanowej, mocznika i kreatyniny w ocenie funkcji nerek, enzymów wątrobowych w ocenie wątroby a bilirubiny w diagnostyce chorób wątroby i dróg żółciowych. Zagrożenia rozwoju miażdżycy i jej powikłań można ocenić badając wartości czynników jej ryzyka.

W badaniu ogólnym krwi (morfologia krwi) podawane są wartości RBC – liczba krwinek czerwonych, WBC – liczba białych krwinek, – % zawartość krwinek w stosunku do pełnej krwi. Ponadto podawana jest liczba płytek krwi.Badania krwi zawiera także wskaźniki opisujące: MCH – średnią zawartość hemoglobiny w krwinkach, MCHC – średnie procentowe stężenie hemoglobiny w krwince, MCV -średnią objętość krwinki. Powyższe wskaźniki pomocne są w diagnostyce niedokrwistości.

Badanie ogólne moczu nie kiedy mogą być wskazówką w znalezieniu wielu zachorowań i informacją o ogólnym stanie zdrowia człowieka. Rutynowe badania moczu wykonuje się w celu odnalezienia powodu powstania objawów. Nerki pozbywają się z moczem resztki przemiany materii, substancje organiczne, płyny i inne substancje toksyczne. A więc, mocz może zawierać tysiecy różnych substancji. Wiele czynników (takich jak jedzenie, podaż płynów, wysiłek fizyczny oraz czynność nerek) ma znaczenie na zawartość moczu.

Zastanawiałaś się chwilami jakie czynniki brane są pod uwagę przy wykonywaniu badania mikrobiologiczne? Przeczytaj to fizyko – chemia wody: smak, jon amonowy, azotany,azotyny, zapach, barwa, przewodność elektryczna właściwa, fluorki, siarczany, miedź, twardość ogólna i węglanowa, chlor, żelazo, mangan, glin, utlenialność, itp. Mikrobiologia wody: ogólna liczba mikroorganizmów w 22oC po 72h, ogólna ilość mikroorganizmów w 37oC po 48h, bakt erie z grupy coli, Escherichia coli, Enterokoki kałowe, Legionella.

Nie jesteśmy bezradni wobec wyroczni epidemiologów, z jakich wynika, że co trzecia Polka i co trzecia Polak będą mieć nowotwór złośliwy. Dużej liczbie zachorowań bowiem można uniknąć. Służą temu m.in. badania genetyczne. Dzięki badaniom można ustalić, czy mamy zapisane w DNA ryzyko chorowania na jakiś nowotwór. Wykrycie uszkodzonego genu nie oznajmia o chorobie. Ale to cenna informacja o zdrowiu. Badania genetyczne możesz zrobić bezpłatnie w Wojewódzkiej Poradni Genetycznej. Najpierw czeka cię wizyta u internisty, który skieruje cię do lekarza genetyka.

Możliwość komentowania jest wyłączona.