Cukrzyca – co i jak

Cukrzyca jest chorobą spotykającą w dzisiejszych czasach coraz większą liczbę dorosłych kobiet i mężczyzn, której leczenie niestety jest niezmiernie długotrwałe i nie zawsze może skutkować całkowitym wyleczeniem pacjenta. Cukrzyca – z tą chorobą da się żyć.

Łączy się ona z podwyższonym poziomem cukru we krwi będącym rezultatem defektu działania insuliny, która jest emitowana przez komórki beta trzustki.

Z przykrością należy stwierdzić, że nie jest łatwo absolutnie ustrzec się tej choroby, ponieważ niezmiernie często wiąże się ona z wieloma czynnikami – formą pracy, spożywanymi posiłkami lub czynnikami genetycznymi. Do najczęściej rozpoznawanych typów cukrzycy można zaliczyć:
- cukrzycę typu 1
- cukrzycę typu 2
- cukrzycę ciężarnych.

Cukrzyca typu 2 jest napotykana w najbardziej licznej liczbie przypadków osób chorujących na tę dolegliwość i bazuje ona na zmniejszeniu czułości tkanek na insulinę – w innych słowach nazywane insulinoodpornością. Rodzaj 1 cukrzycy określa niedostateczne wydzielanie insuliny, choćby nawet tkanki zachowywały normalną wrażliwość na ten {hormon.

Ostatni typ jest połączony z transformacjami hormonalnymi pojawiającymi się u kobiet ciężarnych.

Jak już przedtem było wspomniane, nie ma jednoznacznej metody na całkowite wyleczenie cukrzycy, ponieważ rehabilitacja może się wiązać z całościową zmianą stylu życia danej osoby. Na przykład można do tego zaliczyć powiększenie aktywności fizycznej, unormowanie wagi ciała, właściwa dieta czy kuracja innych dolegliwości związanych z układem krążenia.

Z przykrością trzeba powiedzieć, że nie można sobie zezwolić na którekolwiek odstępstwa od wszelkich tych kroków leczenia, ponieważ brak konkretnego podejścia chorego może doprowadzić do powstania tzw. zespołu stopy cukrzycowej. To bardzo poważne powikłanie, które prowadzi do kłopotów z poruszaniem się, a może zakończyć się nawet odjęciem nogi. Stopa cukrzycowa pojawia się w blisko 6-10% przypadków kobiet i mężczyzn cierpiących na tę dolegliwość, głównie będących już w podeszłym wieku. Stopa staje się niedotleniona z racji pogorszenia jej ukrwienia.

Powodem jest także uszkodzenie naczyń krwionośnych, które może później doprowadzić do zrobienia zakrzepów oraz zatorów. Do symptomów wystąpienia stopy cukrzycowej zalicza się kurcze mięśni, wrażenie mrowienia i kłucia. Zobacz również Powikłania przy cukrzycy Chorzy z tymi dolegliwościami mogą mieć zakłócone uczucie boleści, a cierpienie z nim łączące się występuje szczególnie w nocy.

Opisane powyżej fakty związane z cukrzycą ukazują zdecydowanie, że choroby tej nie wolno bagatelizować w żadnej jej fazie. fgj34xajk Wczesne zidentyfikowanie na pewno zezwoli na większe możliwości uchowania się od jej negatywnych aspektów, a właściwy tryb życia i odpowiednia dieta dadzą nam możliwość dłużej radować się zdrowiem, bo zdrowie jest najważniejsze!

Możliwość komentowania jest wyłączona.