Obligacje strukturyzowane to opakowanie produktów strukturyzowanych wyemitowane na podstawie Ustawy o obligacjach. Większość obligacji strukturyzowanych zbudowanych jest na bazie typowego dla struktur schematu, a więc obligacja + opcja o tym samym czasie zapadalności. Posiadacz obligacji strukturyzowanych staje się posiadaczem wybranego instrumentu finansowego, który zostanie od niego kupiony po określonym z góry terminie.
Struktury są projektowane tak, aby zapewniały założenia proporcji ryzyka do zysku. Możliwie jest to dzięki doborze tradycyjnej obligacji, jednak zamiast standardowych wypłacanych raz w roku odsetek i końcowej płatności zysk uzależnia się od zachowania wybranych dodatkowych aktywów. Zyski z inwestycji w produkt strukturyzowany zależą od określonego portfela papierów wartościowych, na których się on opiera.
Inwestycje w wino to teraz tak szeroka grupa instrumentów finansowych, właściwie wymykają się istniejącym klasyfikacjom. Najłatwiej jest opisać je poprzez wypisanie ich głównych cech. Według Barclays Bank1 – istnieją cztery główne funkcje inwestycji alternatywnych.
Inwestowanie w wino są jedną z popularnych w naszym kraju inwestycji alternatywnych. Coraz więcej polaków decyduje się zainwestować swoje oszczędności w ten szlachetny trunek. W Polsce są firmy które zajmują się głównie inwestycjami w wina z najlepszych winnic. Klient za ich pośrednictwem staje się właścicielem najlepszych marek wina. Wino to zamawiane jest w beczkach, a następnie leżakuje w optymalnych warunkach w magazynie. Po kilku latach leżakowania wino butelkuję się, i sprzedaje po wyznaczonej cenie na rynku win w Londynie.
Lokata strukturyzowana stanowi depozyt bankowy z wbudowanym instrumentem pochodnym. Lokaty strukturyzowane działają w oparciu o Ustawę Prawo Bankowe. Instrument ten funkcjonuje zwykle następująco: bank wypuszcza na rynek lokatę strukturyzowaną, i jednocześnie sam kupuje na rynku instrument pochodny. Zakładając lokatę strukturyzowaną, klient nie płaci zwykle prowizji. W przypadku obligacji, bank pobiera prowizję od zakupu. Mało tego lokaty charakteryzują się zazwyczaj prostszą niż obligacje formułą wyznaczania zysku.