Pompy ciepła

Przykład rozwiązania dolnego źródła na bazie gruntu poprzez układ sond pionowych do głębokości około 200m (standardowo 120m). Ułożony w odwiercie wymiennik pionowy stanowi zamknięty obieg, w którym cyrkuluje niezamarzająca mieszanka – glikol – woda.
Pobrane ciepło jest zamieniane przez pompę ciepła na energię potrzebną do centralnego ogrzewania i produkcję ciepłej wody.

W przypadku małej powierzchni działki możemy zastosować pompę ciepła pobierającą energię z układu dwóch studni głębinowych. Przy pomocy pompy głębinowej pobierana woda ze studni czerpalnej oddaje swoją energię do pompy ciepła po czym przekazywana jest do drugiej studni – chłonnej.

Pompa ciepła wykorzystuje część energii słonecznej zgromadzonej w ziemi. Wymiennik poziomy wypełniony mieszaniną glikol – woda, ułożony w gruncie pobiera ciepło i przekazuje je do pompy ciepła. Pompa wykorzystuje pobrane ciepło do centralnego ogrzewania oraz do produkcji ciepłej wody. Ułożony w ziemi kolektor poziomy w żaden sposób nie zakłóca wegetacji roślin rosnących w ogrodzie.

Pompa ciepla pracująca w układzie studni głębinowych osiąga bardzo wysoki współczynnik efektywności ze względu na wysoką temp. dolnego źródła (7-10°C). Warunkiem zastosowania pompy ciepła pracującej na bazie wody głębinowej jest odpowiedni wydatek studni jak również jej skład fizykochemiczny.

grunt kumuluje energię cieplną wyemitowaną przez kule słoneczną. Energię tę, przy pomocy naszej pompy ciepła można zamienić na ciepło centralnego ogrzewania i produkcję ciepłej wody użytkowej. Ciepło z gleby pobierane jest przez czynnik chłodzący (który krąży w poziomym wymienniku ciepła) i przekazywane jest do pompy ciepla. Tam jego temperatura jest podwyższana i dalej wykorzystywana do ogrzewania i produkcji CWU.

Możliwość komentowania jest wyłączona.