Preparacja materiału siewnego

Poniżej chcę zobrazować Państwu poszczególne etapy przetwarzania materiału siewnego. Temat ten jest doskonale znany firmom zajmującym się tym zagadnieniem. Zboże trafiające z pola, przeznaczony do dalszej obróbki jako materiał siewny musi być odpowiednio wyselekcjonowany tak, żeby mógł zachować wymagane przez prawo i klienta parametry oraz dużą siłę kiełkowania.

Ważnym elementem linii są przenośniki, także bardzo ważne w procesie obrabiania materiału. Najważniejszym urządzeniem transportującym jest transporter końcowy tzn. ostatni odbierający nasiona przeznaczone do oceny. Powinien on być najwyższej jakości i nie być przyczyną ŻADNYCH uszkodzeń mechanicznych. Inne urządzenia transportujące to m.in. redlery, przenośniki taśmowe, kubełkowe i ślimakowe.

Pierwszą maszyną, która bierze udział w przygotowaniu materiału siewnego jest czyszczalnia dokładnego czyszczenia. Zadaniem jej jest oczyszczenie zanieczyszczeń i pyłu oraz segregacja nasion w stosunku do szerokości. Wysoka sprawność funkcjonowania systemu sit jest zagwarantowana dopasowaną częstotliwością wstrząsania i uzupełniona wydajnym, regulowanym systemem ssania początkowego i końcowego.

Czyszczalnia wstępna typu Delta została zaprojektowana do czyszczenia wstępnego wszystkich gatunków zbóż, kukurydzy, traw i rzepaku. W tych zaawansowanych\rozbudowanych czyszczalniach, skuteczność czyszczenia jest uzyskiwana na skutek połączenia systemu sit z bardzo wydajnym systemem odpylania. 1m² sit skalpujących wydziela największe zanieczyszczenia, następnie dwa rzędy sit wstępnych segregują materiał ponadwymiarowy i dwa rzędy sit czyszczących odłączają materiał i piasek.

Zaprawiarki są stworzone do powlekania nasion zaprawami nasiennymi. System zaprawiania oparty jest na pracy rozpylacza, który obracający się z dużą prędkością rozpryskuje zaprawę nasienną w postaci mgiełki, co gwarantuje dokładne pokrycie nasion. Po wstępnym zaprogramowaniu zaprawiarki procedura przebiega automatycznie. Czynność ta zabezpiecza przed chorobą roślin jak również atakami szkodników.

Możliwość komentowania jest wyłączona.