Płytki kuchenne

 

Wyróżniamy rodzaje płytek: płytki podłogowe, płytki ścienne, zwane glazurą oraz uniwersalne, które można ułożyć zarówno na podłogi i na ściany. Różnice między nimi określają stopnie ścieralności, wytrzymałości, nasiąkliwości i poślizgowości. Glazura wykazuje większą tendencję na ścieranie niż płytki podłogowe. Posiada jednakże swoje zalety: prosto ją czyścić i pozostaje  odporna na działanie powszechnie stosowanych środków chemicznych.
Płytki podłogowe można uszeregować w kilku odmianach: terakota, klinkier i gres, które dzielą się na gresy szkliwione, nieszkliwione, polerowane oraz satynowe. 
Kupując płytki kuchenne należy kierować się stopniem ich ścieralności. Najbardziej odporne na ścieralność są gresy nieszkliwione, które przez długi czas się nie zmienią i ciągle będą wyglądać tak samo. Mniej odporne pod względem ścieralności są płytki szkliwione. Dlatego wszelakie rysy i obtłuczenia na takich płytkach będą bardziej widoczne w odróżnieniu od płytek nieszkliwionych. Klasa ścieralności płytki decyduje o stopniu jej ścieralności. Występuje pięć klas ścieralności, w których wyższa klasa świadczy o wyższej wytrzymałości na ścieranie. Przeważnie płytki o klasie pierwszej, drugiej i trzeciej układa się na ściany, tak jak na przykład płytki kuchenne, zaś klasy czwartą i piątą na podłogi. O wartości płytki decyduje też  jej twardość oznaczona od 1 do 10 w skali Mohsa. Im wartość skali jest wyższa, tym płytki są twardsze. Wybierając płytki na zewnątrz pomieszczenia powinniśmy kierować się grupą nasiąkliwości do której one należą. I tak, grupa I to do 3 proc. chłonności wody , grupa IIa – od 3 do 6 proc., grupa IIb – od 6 do 10 proc., grupę III charakteryzuje nasiąkliwość powyżej 10 proc. Płytki o niższej grupie są mniej porowate i trudniej przyjmują zabrudzenia i wodę. Z kolei na schody godne polecenia są płytki gresowe antypoślizgowe z grup od R9 do R13. Wyższa wartość wskazuje, że płytki są mniej śliskie. Często zastanawiamy się jakie płytki ceramiczne: ciemne czy jasne są bardziej praktyczne. Wszystko zależy od tego, gdzie będą ułożone. Godne polecenia są kolory stonowane, pośrednie, mazane, na których brud jest mniej widoczny, wskutek czego takie płytki wyglądają bardziej estetycznie. W kwestii trendów wśród płytek ceramicznych w tym sezonie najbardziej liczy się rozmiar. Najbardziej popularne są płytki rektyfikowane bez zaokrąglonych brzegów, czyli powszechnie nazywane bezfugowymi. Są one już tak wycięte by móc je ułożyć na styk, z dodatkiem odrobiny fugi. Największą chodliwością cieszą się te o dużych wymiarach: 30 na 60, nawet do metra długości. Jeśli chodzi o kolorystykę to królują stonowane kolory: brązy i beże. Ludzie młodzi częściej wybierają odważne i jaskrawe kolory, takie jak: czerwienie, szarości, biele, czernie.W ostatnim okresie na rynku ceramicznym pojawiły się płytki ścienne mocno wzorzyste, o intensywnej barwie, nacechowane stylem pop-art. Są to płytki o jaskrawo owocowych kolorach z graficznymi wzorami z tematyką zaczerpniętą z otaczającej nas natury. Obecnie pośród kolekcji łazienkowych występują płytki spotykane dotychczas tylko w kuchni. Ponadto, w łazienkach pojawiają się płytki łazienkowe cechowane stylem rustykalnym i orientalnym. Ogromną popularnością cieszą się też wzory w kwiaty. Są to najczęściej błyszczące listwy ze złotymi koralikami dodawane do gładkiego, jednolitego tła. Pojawiają się też grafiki imitująca strukturę skóry.

Możliwość komentowania jest wyłączona.