Dofinansowania europejskie

Fundusze unijne dla firm Aby dobrze zrozumieć istotę funduszy europejskich należy dowiedzieć się co to jest europejski fundusz socjalny. Europejski Fundusz Społeczny jest głównym narzędziem finansowym Unii Europejskiej, wspierającym zatrudnienie w państwach członkowskich oraz promującym spójność gospodarczą i społeczną. Wydatki EFS wynoszą około 10% całkowitego budżetu UE. EFS jest jednym z funduszy strukturalnych UE, których celem jest zwiększanie spójności społecznej oraz dobrobytu we wszystkich regionach Unii.

Popłyną bowiem stamtąd do nas olbrzymie pieniądze, które pomogą unowocześnić nasz kraj. Mowa tutaj o dotacjach unijnych, funduszach unijnych dla firm i wielu innych środkach zapomogowych. Z początkiem 2007 r. zaczął się kolejny wieloletni okres realizacji polityki spójności z wykorzystaniem funduszy Unii Europejskiej. W latach 2007-2013 Polska będzie największym beneficjentem pomocy unijnej przekazywanej w ramach wspólnotowej polityki spójności.

Wspierane będą przede wszystkim przedsięwzięcia związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych ludności, utrzymaniem stałego zatrudnienia, podnoszeniem kwalifikacji administracji państwowej, jak również działania przeciwko wykluczeniu społecznemu i wspierające rozwój potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw. Realizacja poszczególnych priorytetów odbywać się będzie na poziomie regionalnym i centralnym, przy czym na realizację na poziomie centralnym środki przeznaczone będą przede wszystkim na wsparcie systemu instytucjonalnego, natomiast na poziomie regionalnym na wsparcie osób i grup społecznych.

Dofinansowania europejskie
Do wniosku o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej bezrobotny powinien dołączyć oświadczenia o, korzystaniu lub niekorzystaniu z bezzwrotnych środków Funduszu Pracy lub innych środków publicznych na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej, założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej, nieprowadzeniu działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku, wykorzystaniu przyznanych środków zgodnie z przeznaczeniem, niepodejmowaniu zatrudnienia w okresie 12 miesięcy po dniu rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej, rezygnacji z możliwości zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy po dniu rozpoczęcia prowadzenia tej działalności

Fundusze unijne
Strategia EFS jest definiowana na szczeblu UE, natomiast za wdrażanie środków EFS odpowiedzialne są bezpośrednio państwa członkowskie i ich regiony. Po uzgodnieniu strategii i podziału środków z budżetu następuje etap wspólnego programowania. Państwa członkowskie planują wraz z regionami i Komisją Europejską siedmioletnie programy operacyjne. Programy Operacyjne opisują geograficzny lub tematyczny zakres działań, które będą finansowane. Państwa członkowskie wyznaczają krajowe instytucje zarządzające EFS, które są odpowiedzialne za wybór projektów, wypłatę środków oraz ocenę postępów i rezultatów projektów.

Możliwość komentowania jest wyłączona.